Voorbereiding alternatieve actie op 04-05-2020

2020-05-04-planten-voor-zb-klaarzetten-008jpg

In verband met de Corona crisis worden er door de Zonnebloem afdeling Gilze-Hulten geen gezamenlijke activiteiten ontplooid voor hun gasten. Er wordt gezocht naar alternatieve acties.

Alternatieve acties

Zorgen om de Zonnebloemgasten

Door Marlene Lunter

Bij De Zonnebloem draait het om mensen. Al meer dan 70 jaar zet de landelijke vereniging zich in voor mensen met een lichamelijke beperking. Via allerlei activiteiten, en met de inzet van duizenden vrijwilligers, bezorgen zij hun ‘gasten’, zoals ze de deelnemers aan hun activiteiten noemen, een onvergetelijke dag of vakantie. Nu ligt dat mooie werk stil. Ook de afdeling Gilze-Hulten zat met de handen in het haar. Jaarlijks hebben zij een druk programma met elke maand één à twee activiteiten. De laatste was op 18 februari met carnaval, de Zonnemiddag in De Schakel. Al de activiteiten erna zijn als dominostenen weggevallen. Geen Gilse Cast, geen bezoek aan het Boerenbondmuseum in Gemert, geen tochtje naar de Meersel-Dreef, een van de populairste uitstapjes. Het bestuur Gilze-Hulten bestaat uit zeven personen. De afdeling telt 104 vrijwilligers die de uitstapjes begeleiden en de mensen bezoeken die daar om vragen. Een deel van de vrijwilligers bemenst een activiteitencommissie, een postkamer, een verpleeggroep en een vakantiestaf. Jaarlijks organiseert het bestuur een speciale dag en een thema-avond voor de vrijwilligers. Vergaderen doen de bestuursleden een keer per maand. Sinds de crisis is alles via mail en app gegaan. Deze week vindt de eerste vergadering via Skype plaats.

Vergaderingen ‘Het bestuur is een echte eenheid,’ vertelt Roelie Abbring, de penningmeester. ‘De samenwerking is goed. Aparte groepjes binnen het bestuur zijn er niet.’ Tijdens de vergaderingen is er geen zakelijke sfeer. ‘Dat kan niet,’ zegt John Brekelmans, de voorzitter. ‘Veel agendapunten gaan over of hebben een link met personen. Soms moeten we beslissen of iemand wel of niet onze gast of vrijwilliger kan worden. Je beslist dan over een mens.’ Senioren en medioren                                                           Binnen de gasten wordt er verschil gemaakt tussen senioren en medioren. De medioren zijn jonger dan 70 en hebben vaak andere interesses dan de senioren. Voor hen zijn er aparte uitstapjes, zoals vorig jaar een lunch met wandeling en een fotozoektocht. De Zonnebloem organiseert voor hen één keer in de drie jaar een vakantie, voor de senioren twee keer in de drie jaar.        Telefonisch contact John en Roelie spreken hun zorgen uit over hun gasten, een kwetsbare groep. Ze vrezen dat ze last van de eenzaamheid krijgen. In Gilze-Hulten gaat het om 171 mensen. Voor de crisis gingen vrijwilligers regelmatig bij ongeveer vijftig gasten op bezoek. Op verzoek van het bestuur hebben de vrijwilligers nu alle gasten gebeld en een praatje met ze gemaakt. Er is geïnventariseerd wie vaker gebeld wil worden. ‘Veel gasten hebben er echt behoefte aan,’ vertelt Roelie.                 Annuleringen                                                                    Wanneer de Zonnebloem haar activiteiten weer op kan pakken is vooralsnog onduidelijk. John ziet het dit jaar nog niet gebeuren. ‘We kunnen,’ denkt hij, ‘pas beginnen als er een vaccin is.’ Dat zou betekenen dat ze alle reserveringen/boekingen moeten annuleren. Als de regering zich niet duidelijk uitspreekt over wat wanneer wel en niet mag, kan dat niet kosteloos. De landelijke vereniging biedt hulp bij deze ingewikkelde materie.                                  Lotenactie Ook de jaarlijkse lotenactie komt in gevaar. Aan huis loten verkopen kan nu niet doorgaan. Ook de slotverkoop bij de Coöp is onmogelijk. De actie leverde in 2019 €3000,- op.             Het Nationaal Bureau van de Zonnebloem denkt na over digitale verkoop, een minder ideale oplossing. Hopelijk vinden de burgers uit onze gemeente deze weg om zo de vereniging te steunen.

Orchideeënactie

Het bestuur en de activiteitencommissie zet nu al haar creativiteit in om alternatieve acties te bedenken. De eerste actie is het bezorgen van een prachtige orchidee bij elke gast. Ook voor de vrijwilligers zelf is er een orchidee. De beloning voor hun inzet, de vrijwilligersdag in juni is immers ook geannuleerd.                      ‘Het is een dure actie,’ zegt John. ‘Daarmee willen we laten zien dat we echt aan onze gasten denken en dat we het werk van onze vrijwilligers waarderen.’                                                              De bestuursleden en de activiteitencommissie hebben nog meer alternatieve ideeën in gedachten. Die moet het bestuur nog bespreken en er een keuze uit maken. Roelie zal met een scherp oog de financiën in de gaten houden.                                   Jubileum                                                                                         Volgend jaar bestaat de afdeling vijftig jaar. Bestuur, vrijwilligers en gasten hopen dat dat op een mooie manier gevierd kan worden.

Klik hier voor alle foto's

Zonnebloem logo

De uitslag van de Zonnebloem loterij is bekend.

Kijk snel of je in de prijzen bent gevallen!

Naar de uitslag

Gerard Brekelmans

0616244077
contactformulier

Contact & Aanmelden

Heb jij een lichamelijke beperking en wil je deelnemen aan onze activiteiten of wil je je aanmelden als vrijwilliger bij de afdeling?

Specialiteiten

  • Bezoekwerk
  • Kunst en cultuur
  • Winkelen