Gebrek aan bestuursleden legt Zonnebloem Woudrichem stil: ‘Hoop dat er een paar goedzakken zijn’

De agenda van de Woudrichemse afdeling van de Zonnebloem, de vrijwilligersorganisatie die activiteiten voor mensen met een lichamelijke beperking organiseert, is helemaal leeg. De reden?

Een gebrek aan bestuursleden. ,,Mensen die er al niet of moeilijk uit kunnen, zijn nu extra benadeeld.”

,,Het ligt gewoon plat”, aldus afdelingsvoorzitter Raoul Nijst. Hij is op het moment het enige bestuurslid dat de Zonnebloem in Woudrichem en omstreken nog heeft. De afgelopen tijd hebben alle andere leden hun taken neergelegd. De meesten vanwege gezondheidsredenen. ,,Dat heb je niet in de hand”, zegt Nijst. ,,Maar we hebben zeven posities nodig om goed te kunnen draaien.”

 

Lege agenda

Het betekent dat er voorlopig geen activiteiten meer op de agenda staan. ,,Ik kan en mag niks organiseren, omdat ik geen andere bestuursleden heb.” Terwijl toch een kleine 65 mensen in de regio terugvallen op die uitjes. De afdeling bedient zeven dorpen. ,,Ik heb hier te maken met een doelgroep - mensen met een lichamelijke beperking - die er al niet of moeilijk uit kunnen. Die zijn nu extra benadeeld”, zegt Nijst daarover.

,,Op het moment dat er bij een voetbalclub weinig vrijwilligers zijn, pakken de ouders taken vaak op. Die hebben dan zoiets van: ‘Ja, die kinderen moeten toch kunnen voetballen? Dan pak ik dat fluitje wel even of schenk ik wel een keer koffie.’”

‘Ouderen en een boot’

Nergens lijkt het tegenwoordig makkelijk om vrijwilligers te vinden, en ook voor de Zonnebloem wordt dit steeds lastiger. Het aantal vrijwilligers dat in 2021 actief was binnen de lokale afdelingen bedroeg landelijk 28.139. In 2022 waren nog maar 27.500 vrijwilligers actief. De uitstroom was dat jaar iets groter dan de instroom. 

Deels zal dit te maken hebben met het imago van de stichting, schrijft ze zelf in haar jaarverslag: ‘Het Nederlands publiek associeert de Zonnebloem nog steeds vooral met ouderen en een boot. Dit weerhoudt vooral jongere vrijwilligers en deelnemers om zich bij ons aan te sluiten.’

Toen Raoul Nijst anderhalf jaar geleden werd aangesteld als afdelingsvoorzitter van de Zonnebloem, had hij zichzelf dan ook als taak gesteld om te verjongen. Het voorzitterschap is hem niet onbekend. Hij was eerder onder meer voorzitter van de plaatselijke voetbalvereniging en van Stichting Openbaar Onderwijs bij de voormalige gemeente Woudrichem.

,,Ik kwam bij de Zonnebloem en zag: de gasten zijn oud, het bestuur is oud. Begrijp me niet verkeerd: de vrijwilligers zijn hele enthousiaste mensen, maar wel op leeftijd. Ik was eigenlijk net begonnen om verjonging aan te brengen. Omdat de Zonnebloem, en dat wordt vaak vergeten, er is voor iedereen met een handicap vanaf 18 jaar. En dan gebeurt dit en kun je niks meer.”

‘Penningmeester hoeft geen accountant te zijn’

,,Ik hoop dat er een paar goedzakken zijn die in het bestuur willen, en het óók kunnen”, besluit Nijst. ,,Als je erbij komt, verwacht ik van een secretaris dat die een beetje een handige pen heeft en notulen kan maken. Het hoeft niet meteen een jurist te zijn, maar iemand moet wel een beetje begrijpen hoe regeltjes in elkaar zitten.” Net als dat een penningmeester geen accountant hoeft te zijn, maar wel handig is met cijfertjes en een bestuurslid activiteiten het leuk vindt om dingen te organiseren.

,,Denk aan een bezoek aan een klompenmaker, een boottocht door de Biesbosch of gezellig eten met zijn allen. Dat zijn voor jou en mij misschien simpele dingen”, zegt Raoul. ,,Maar onze leden hebben de dag van hun leven. Als je hun reacties na afloop hoort, denk je: ‘Ja, hier doe ik het voor.’”

 

 Bron: Algemeen Dagblad 13 mei 2024

https://www.ad.nl/altena/gebrek-aan-bestuursleden-legt-zonnebloem-woudrichem-stil-hoop-dat-er-een-paar-goedzakken-zijn~a049e986/

Zonnebloem logo

De uitslag van de Zonnebloem loterij is bekend.

Kijk snel of je in de prijzen bent gevallen!

Naar de uitslag

Raoul Nijst

(076) 564 64 64
contactformulier

Contact & Aanmelden

Heb jij een lichamelijke beperking en wil je deelnemen aan onze activiteiten of wil je je aanmelden als vrijwilliger bij de afdeling?

Specialiteiten

  • Uit eten/terrasje pakken
  • Kunst en cultuur
  • Creatieve workshops
  • Bioscoopbezoek
  • Bezoekwerk