Op pad dankzij de VriendenLoterij

Hartenwensen in vervulling: 'dit werkt als een olievlek'

Wens in vervulling met de Zonnebloem

Drie deelnemers van de Zonnebloem konden deze zomer dankzij de VriendenLoterij hun hartenwens in vervulling laten gaan. Deze drie mensen, die een lichamelijke beperking hebben, konden dankzij het Vriendenfonds er eindelijk weer eens opuit met hun dierbaren. Met als resultaat mooie herinneringen bij deelnemers én hun familie. 

Het VriendenFonds van de VriendenLoterij laat hartenwensen in vervulling gaan. Nederlanders - jong of oud - die een steuntje in de rug kunnen gebruiken of die zich inzetten voor de samenleving, worden hiermee in het zonnetje gezet. Organisaties zoals de Zonnebloem kunnen een aanvraag  indienen. Een terugblik op drie hartenwensen van Zonnebloem-deelnemers.

Een verwendag, óók voor de familie

De ochtend na het vervullen van de hartenwens, werd Marrie door zowel haar moeder als haar tante gebeld. “Ze moesten het nóg een keertje kwijt dat ze zo hebben genoten.”

Op woensdag 28 juli reed ze met haar man en 92-jarige moeder Alie Uijterlinde vanuit Deurne met de Zonnebloemauto naar Nieuwkoop, de geboorteplaats van Alie. Daar woont namelijk Alie’s zus Leny van 85. De zussen hebben elkaar al jaren niet meer gezien. Alie zit in een rolstoel. De lange reis hield haar tegen en vanwege het coronavirus durfden ze het steeds niet aan. “Maar op deze leeftijd telt elke dag”, zegt dochter Marrie. “En ondanks dat ze tegen de reis op zag, is die haar enorm meegevallen. De Zonnebloemauto is gewoon een heerlijk wagentje.”

In Nieuwkoop gaat de familie eerst langs het appartement van tante Leny die daar nu een jaar woont. Wat was er veel bij te kletsen. “Mijn tante nam mijn moeder even apart voor een rondleiding. Die duurde wel erg lang voor zo’n appartement”, lacht Marrie. 

De tekst gaat verder onder de foto

Vervolgens schoven ze aan op een terras van een bistro in Nieuwkoop voor een lekkere pannenkoek. “Daar werden ze volledig in de watten gelegd.”

Ook de tocht door Nieuwkoop was alleen al de moeite waard door de herinneringen die naar boven kwamen, vertelt Marrie. “Zoals dat ene héle smalle paadje waar mijn moeder vroeger al de kriebels van kreeg. Want o wee als er een tegenligger aankomt! Maar ook al die herkenningspunten, zoals het huis van haar ouders.” Zo’n verwendag  levert niet alleen maar mooie herinneringen op voor de zussen, zegt Marrie. “Ook wij als kinderen hebben mooie herinneringen erbij gekregen. In die zin werkt dit als een olievlek. Want wat zal er nog veel over nagepraat worden door de familie, vrienden en kennissen.”

High tea op hoogte

De hartenwens van de Rotterdamse Wil Filarski (67) kent een bijzondere achtergrond. Op de VriendenLoterij-cheque die Wil vasthoudt, staat de naam van haar dochter Indra Filarski. Het was oorspronkelijk ook Indra’s wens die in vervulling zou gaan. Indra, die leed aan borstkanker, wilde namelijk met haar nichtje naar de Efteling. Door het verloop van de ziekte en de ‘lockdown’ bleek een uitstapje niet meer haalbaar. In december 2020 overleed Indra.

In overleg met Wil werd de Hartenwens aan haar overgedragen. Wil kreeg in 2015 kanker en zit als gevolg daarvan in een rolstoel. “Ik ging er altijd heel graag op uit met mijn dochter, zij in de scootmobiel en ik in de rolstoel.” Enkele jaren geleden meldden moeder en dochter zich aan bij de Zonnebloem, afdeling Rotterdam Groot Schiebroek. “Zo konden we samen nog meer leuke dingen gaan doen.”

De tekst gaat verder onder de foto

 Met rolstoel naar Euromast, hartenwens in vervulling

Als echte Rotterdamse had Wil de wens om te genieten van een high tea in de Euromast samen met haar drie kleindochters, de kinderen van haar zoon. Dat vond 23 juli plaats, met lekkere hapjes en een spectaculair uitzicht. Maar daar blijft het niet bij. Omdat er budget over is, brengt ze samen met dezelfde kleinkinderen binnenkort nog een smakelijk bezoekje aan een Grieks restaurant.

Een onvergetelijke dag

Margreth Mozes (56) is gek op dieren. Het is dan ook niet verrassend dat haar wens leidt naar een dierentuin. Margreth wilde heel graag een keer een dagje naar Wildlands in Emmen, samen met haar gezin uit het Friese Surhuisterveen. 

Een aantal jaar geleden werd Margreth rolstoelafhankelijk na een hersenbloeding en kon ze niet meer thuis wonen. Nu woont ze zo’n half uur rijden van haar gezin vandaan. Elk weekend gaat ze even naar huis. Iets leuks ondernemen met haar man, zoon en dochter is niet meer vanzelfsprekend. Met dank aan de VriendenLoterij kon mantelzorger Ina Prins de Zonnebloemauto huren voor een ontspannen rit naar Emmen. Het positieve van de Zonnebloemauto is dat je alles in je eigen tijd en ritme kunt doen.

Het bezoek aan de dierentuin viel bij het hele gezin in de smaak. “Het is zo fijn om als gezin samen weer iets leuks te doen. Ik was er al lang niet meer geweest”, vertelt Margreth enkele dagen later. Ook haar favoriete dier, de leeuw, heeft ze kunnen spotten. “We zijn de hele dag samen op pad geweest. Het was onvergetelijk.”